COOKSHOP. Executive Chef’i Sebahattin Seven: “Gıda mühendisimizle sık sık gıda ve mutfak denetimleri yapıyoruz”

Normalleşme sürecinin başlamasıyla beraber hazırlıklarını tamamlayan yeme-içme işletmeleri kapılarını açmaya başladı. Yeni kurallar ışığında hizmet vermeye başlayan toplu tüketim alanlarında öne çıkan konulardan biri de ‘gıda güvenliğinin önemi’ oluyor. Unilever Masabaşı Sohbetleri’nde konuşan COOKSHOP. Executive Chef’i Sebahattin Seven, “Tedarikçilerimizle yakın temasta çalışarak kontrol ve denetimlerimizi daha sık hale getirdik” diyor.

COOKSHOP., pandemi öncesinde yürüttüğü gıda güvenliği yönetim standartlarına uygun çalışma düzeniyle sürece adapte olması oldukça kolay oluyor. Sosyal mesafe kurallarına uyum ve sık kullanım alanlarındaki dezenfeksiyon işlemlerini artırdıklarını ifade eden Sebahattin Seven, “Soğuk zincir takip kayıtları, üretim kayıtları, sebze meyve dezenfeksiyon kayıtları, üretim-hijyen ve temizlik kontrol formları ve uygulamaları, bulaşıkhane-bar ve servis temizlik düzen kontrol kayıtları, personel hijyen kayıtları, pes kontrol, atık yönetimi ve gıda güvenliği yönetim sisteminin gerekliliği gibi ISO 22000:2005’e uygun takipler pandemi öncesinde uygulanmaktaydı. Çalışmalarımızı günümüze uyarlayarak uygulamaları teması büyük ölçüde azaltacak bir sistem oluşturduk” diyor.

“Her şeyi yeni düzene göre adapte ettik”

COOKSHOP. tüm prosedürleri üst seviyede hayata geçirerek çalışmalarını yürütüyor. Pandemi sonrasındaki normalleşme süreciyle birlikte her şeyi yeni düzene uyarlayarak devam ettiklerini belirten başarılı şef, personele ait çalışma ve genel dinlenme alanlarında mesafe kurallarına uygun ortamlar oluşturduklarını, online eğitimler düzenlediklerini söyleyerek, “Personelimizin her gün ateşlerini ölçüyoruz. Dijital ve tek kullanımlık menü kullanıma geçiş yaptık. Çatal, kaşık gibi servis malzemeleri belirlenen kişiler tarafından tek kullanımlık kişiye özel olarak paketleniyor. Masalarımızda bulunan tuz, karabiber gibi ek baharatlar misafirimizin istediği doğrultusunda servis ediliyor. Keza ketçap, mayonez ve hardal gibi isteğe bağlı soslar da masaya ayrı şekilde geliyor. Öte yandan misafirlerimizin girişte ateşini ölçüyoruz ve maskeleri yoksa maske temin ediyoruz. Belirli noktalara dezenfektanlar konumlandırarak hijyen koşullarına uygun vakit geçirmelerini sağlıyoruz. Masalarımızı Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen yeni düzene göre tekrardan konumlandırarak mesafe kurallarına uygun hizmet veriyoruz. Temassız ödeme seçeneği ile teması minimum seviyeye indiriyoruz” açıklamalarında bulunuyor.

“Operasyonel konuların yer aldığı bir rehber oluşturduk”

COOKSHOP. bu süreçte “COOKSHOP.’ta içiniz rahat olsun” mottosu ile öne çıkıyor. Ürünler pandemi öncesinde de olduğu gibi; maskeli, boneli ve eldivenli çalışanlar tarafından sosyal mesafe kurallarına uygun olarak hazırlanıyor. Ve mutfak çıkışında kapaklı şekilde son kullanıcıya ulaştırılıyor. “Gıda mühendisimizle birlikte sık sık gıda ve mutfak denetimleri yapıyoruz” diyen Seven sözlerini şöyle sürdürüyor: “Gıda mühendisimiz ayrıca tedarikçilerimizin analiz ve önlemlerini takip ediyor. Merkez departmanımızdan mutfağımıza, servis sunumundan tedarikçi yönetim sürecine kadar operasyonel bütün konuların tüm detaylarıyla yer aldığı bir rehber oluşturduk. Bunlara ilave olarak depolama ve mal kabul süreçlerinde değişikliklere gittik. Güvenli gıda üretimi protokolü, evsel atık yönetimi, doğru maske kullanımı, ateş ölçer kullanımı, mutfak-bar-servis formlarını revize ettik. Temizlik talimatlarımız ve sık kullanım alanlarının temizliğiyle ilgili hususları Sağlık Bakanlığı açıklamaları doğrultusunda güncelledik. Ayrıca çapraz denetleme ve gizli müşteri denetimleriyle yaptığımız hazırlıkların hepsini titizlikle denetliyoruz.”

“Güvenilir Eller Eğitimi akılda kalıcı faydalı bir eğitim”

Güvenilir Eller Eğitimi’nin; gıda güvenliği ve hijyen konularında önemli detaylara değinen özet ve hatırlatıcı bir eğitim olduğunu dile getiren Sebahattin Seven, son olarak, “Bilgi tazeleme ve görsellerle desteklenen, anlatımıyla akılda kalıcı ve faydalı bir eğitim” diyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın