Çin’de dondurulmuş gıda ambalajlarında canlı koronavirüs bulundu!

Yakın tarihli bir Covid-19 salgınını araştıran Çinli sağlık yetkilileri, koronavirüsün soğuk tedarik zincirlerinde hayatta kalabileceğini gösteren bir bulgu olan dondurulmuş gıda ambalajında canlı koronavirüs keşfettiklerini söyledi.

Cumartesi günü, Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), Doğu kıyı kenti Qingdao’daki donmuş morinanın dış ambalajında canlı COVID-19 izleri bulduğunu ve ilk kez canlı koronavirüsün dondurulmuş ürünlerin dışında tespit edildiğini belirttiler. Araştırmacılar, Qingdao’daki bir hastaneyle bağlantılı yeni bir grup vakanın kaynağını araştırıyorlardı. Daha önce dondurulmuş gıda örneklerinde genetik izler bulundu, ancak daha önce hiçbir canlı virüs izolat edilmedi. Ajans, web sitesinde yaptığı açıklamada, dondurulmuş gıdanın nereden geldiğini belirtmeden, “Yeni koronavirüsün bulaştığı dış ambalaj ile temasın enfeksiyona neden olabileceği doğrulandı” dedi.

Qingdao salgınına kadar 55 gün içinde hiçbir yeni yerel vaka kaydetmeyen Çin, donmuş gıda yoluyla bulaşma olasılığına işaret eden birkaç ülkeden biri oldu. Pekin, virüsün büyük ölçüde kontrol altına alınmasının ardından Haziran ayında ikinci bir salgın yaşadığında, yetkililer yeni kümenin ithal somondan gelmiş olabileceğini öne sürdü. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, “yiyecekle uğraşmanın veya yiyecek tüketmenin Covid-19 ile ilişkili olduğuna” dair hiçbir kanıt olmadığını söyledi. Yeni Zelanda, ilk enfeksiyonlarından birinin soğuk hava deposunda meydana gelme olasılığını reddetti.

Ağustos ayında Çin, Brezilya’dan dondurulmuş tavuk kanatlarında virüsün izlerinin bulunmasının ardından, dondurulmuş ürün ithalatı için denetim gereksinimlerini artırdı. Araştırmacılar ayrıca virüsü ithal karides ve diğer dondurulmuş deniz ürünlerinde de tespit ettiler.

CDC, Qingdao’daki salgının donmuş gıda ambalajından kaynaklanıp kaynaklanmadığını söylemedi. Neredeyse iki ayda yerel olarak bulaşan ilk vakalar olan salgının izleri, başlangıçta asemptomatik olarak teşhis edilen ve hastanede 12 kişiye daha bulaştığına inanılan iki liman işçisine dayanıyordu. Liman işçilerinin donmuş gıdanın paketlenmesinden virüsü kapıp kapmadığı belli değildi. Yine de CDC, donmuş ürünleri işleyenleri mallarla doğrudan temas etmemeleri konusunda uyardı.

Sosyal Medya'da Paylaşın