Calista Luxury Resort Genel Müdürü Ali Kızıldağ: “Turizm sektörü Türkiye’nin geleceği”

İnoksanlı Sohbetler’in bu ayki durağı Antalya oldu. Calista Luxury Resort ev sahipliğinde gerçekleşen sohbette söz alan Calista Luxury Resort Genel Müdürü Ali Kızıldağ, sektöre ve oteldeki çalışmalarına dair değerlendirmelerde bulundu.

Krizi doğru yönetmek adına pandemiyle beraber ulusal uluslararası kaynakları izleyerek süreci yakından takip ettiğini dile getiren Ali Kızıldağ, “Tüm otoriteler, ekonomistler ve sektörler de dahil olmak üzere herkesin hemfikir olduğu en önemli konu şu: Pandemiden dünyada en fazla etkilenen sektör turizm sektörü. Dünya turizmi yüzde 70’lere yakın bir zararla 2020’yi kapatıyoruz. Global zarar 1 trilyon doları aşıyor. Turizm sektörü 50’den fazla sektörle ilgili katma değer yaratan bir sektör. Sektörde direk veya dolaylı; turizme diğer anlamda katkı sağlayan paydaşlarda çalışan milyonlarca insan var. Ve en unutulmaması gereken konu da turizm çalışanlarının, bu sektörde en kırılgan, korunmaya muhtaç kesim olduğu” diyor.

“Calista olarak bu süreçte üzerimize düşen görevi yaptık”

Sürecin iyi yönetilmesi gerektiğini ve bankaların turizm sektörüne bu süreçte destek vermesi gerektiğinin altını çiziyor Kızıldağ. Turizm bakanının sektörden olmasının turizm için çok büyük bir avantaj olduğunu ve sürecin iyi yönetildiğini sözlerine ekleyen başarılı yönetici, “Biz de Calista olarak üzerimize düşen görevi yaptık. ‘Oteller açılınca ne olacak?’ diye bütün haber kanallarına, ajanslara bu konuda deklarasyon verdik. Bütün sosyal mesafe, ayrıştırma, maske, termal kameralar, dezenfeksiyon tünelleri, odaların dezenfekte edilmesiyle ilgili ekipmanlar, uygulamalar, bagaj arabaları, valizlerle ilgili dezenfeksiyon, personel eğitimleri, restoranlarda, genel alanlardaki mesafeler, kurallar vs gibi derslere çalıştık ve bu konuda bütün ulusal ve uluslararası basına demeçler verdik” ifadelerini kullanıyor.

“Kriz yönetim süreçleri konusunda çok iyiyiz”

Calista Luxury Resort, Mart ayındaki kapanışından sonra temmuz ayında tekrardan kapılarını açıyor. Özellikle Rusya’dan misafirler ağırladıklarını belirten Ali Kızıldağ, “Antalya’ya bu sezon yaklaşık 7-8 milyon turist geldi. Bizler gerçekten krizlerle büyüdüğümüz için, süreç yönetimleri konusunda, özellikle kriz yönetim süreçleri konusunda çok iyiyiz. Hem kamu hem özel sektör hem bireyler olarak sürecin yönetimine sahip çıktık. Ve hiç kimsenin yadsıyamayacağı birtakım rakamlar da oluşturuldu. Bugün 13-15 milyar dolar turizm gelirinden bahsediyoruz. Bu kadar gerçekten dövize ihtiyaç duyduğumuz bir dönemde, bu kadar pandemik sıkıntılar yaşandığında bile bu sektör bunu üretebiliyorsa demek ki turizm sektörü Türkiye’nin geleceği” açıklamalarında bulunuyor.

“Türk turizminin en önemli aktörlerinden birisi de gastronomik tecrübesidir”

Kızıldağ, turizm açısından 2021 yılının 2020’den çok daha iyi olacağını, Türkiye’nin dünyaya kıyasla turizmde daha iyi performans göstereceğini vurguluyor. Türkiye’nin milyonlarca turist, binlerce yatak, milyarlarca dolar turizm gelirine ulaşmış bir ülke haline geldiğini, bu gelişmede Türkiye’nin gastronomik anlamdaki avantajlarının da büyük katkısı olduğunu söyleyen Ali Kızıldağ, “Belki deniz, kum, güneş diye biliniyordu ama arka tarafta en kahraman aktörlerimizden birisi Türkiye’nin çok ciddi anlamda gastronomik ürünlerini kendisi üretmesi ve çok ciddi tarihi bir gastronomik tecrübesi oluşu geliyor. Türkiye’deki mutfak bence dünyanın en zengin cosmopolit mutfağıdır, birleşik bir mutfaktır. Türk turizmi gerçekten bu gastronomik değerlerini, sektör içerisinde, otelcilik, konaklama sektörü içerisinde de çok iyi kullandı. Dünyanın en iyi kahvaltısı Türkiye’dedir. Öte yandan Türk turizmciler dünyanın değişik mutfaklarındaki à la carte’ları da lezzetlerine ekleyerek inanılmaz bir kompozisyon yarattı ve bunun dünyada karşılığı yok” diyor.

“Misafirlerin en sevdikleri gece ise Türk gecesi”

Calista Luxury Resort, haftada bir gün sadece Türk temalı büfeler çıkarıyor. A la minute yemekler, şovlarla Türk yemekleri yapan otel, yerel lezzetlere de önem veriyor. Kızıldağ sözlerini şöyle sonlandırıyor: “Fransız mutfağından Uzak Doğu mutfağına, İtalyan mutfağından Güney Amerikan mutfağına uzanan dünyaca ünlü mutfaklara yer verdiğimiz restoranlarımız var. Öte yandan temalı günler de yapıyoruz. Misafirlerin en sevdikleri gece ise Türk gecesi.”

Sosyal Medya'da Paylaşın