Boncukluhöyük ve Çatalhöyük’ün 10 Bin Yıllık Mutfak Kültürü’ne Uluslararası Ödül

Dünyanın en prestijli yemek kitabı ödülü olan Gourmand World Awards’da Konyalı Şef Ulaş Tekerkaya’nın yazdığı “Boncukluhöyük ve Çatalhöyük 10.000 Yıllık Mutfak Kültürü” kitabı yarışa dahil edilmeden ödüle layık görüldü.

Konyalı Şef Ulaş Tekerkaya’nın hazırladığı ve merkez Karatay Belediyesi Kültür Yayınları tarafından yayınlanan “Boncukluhöyük ve Çatalhöyük 10.000 Yıllık Mutfak Kültürü” kitabı dünyanın en prestijli gastronomi kitabı ödülü olan Gourmand World Awards’da Gourmand A06 özel ödülüne layık görüldü. İsveç’in Umea kentinde düzenlenen törende Ulaş Tekerkaya kitabının sunumunu yaparak ödülünü aldı.

Amacı, 10 bin yıl önce insanların neler yediğini ortaya çıkarmaktı
Boncukluhöyük ve Çatalhöyük Mutfak Kültürüne olan ilgisi sayesinde bu yola çıkan Tekerkaya, Türk Hava Kuvvetleri’nde 12 yıl görev yaptıktan sonra Selçuklu ve Mevlevi Mutfağı konusunda araştırmalara başladı. Selçuklu ve Mevlevi Mutfağını dünya mutfak literatürüne kazandırdıktan sonra da “bin 300 yıllık bir kültürü çıkardıysam neden daha derine inmiyorum” düşüncesiyle yola devam etti. Çalışmalarında ilerledikçe Boncukluhöyük ve Çatalhöyük’te 10 bin yıl önce insanların neler yediğini ortaya çıkardı.

Sosyal Medya'da Paylaşın