Bayram tatlılarına ham bal alternatifi

Kurban Bayramı’na sayılı günler kaldı. Et tüketimiyle birlikte yemek sonrası tüketilen ağır tatlılar kalp-damar hastaları, diyabet hastaları, hipertansiyon hastaları ve böbrek hastalarını yüksek risk altında bırakıyor. Kurban Bayramı’nda yemek sonrası hafif ve lezzetli tatlılar tüketme konusunda Bal Uzmanı Ahmet Bağran Aksoy, “Geleneksel bayram tatlıları Osmanlı’da olduğu gibi günümüzde de bal ile tatlandırılıp, hafifletiliyor. Tatlılarda ham bal kullanmak hem daha sağlıklı hem de sindiriminizi düzenleyerek hazımsızlığa yardımcı olur’’ tavsiyesinde bulunuyor.

Bayram geleneklerimizden olan tatlı, şeker tüketimine ek olarak Kurban Bayramı’nda kırmızı et tüketimi de artıyor. Bu dönemde yüksek tansiyon, kalp-damar, mide ve diyabet hastalığı olan kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerektiği gibi ayrıca sağlıklı bireylerin de dikkat etmesi gerekiyor. Bal Uzmanı ve Etabal Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bağran Aksoy, ‘‘Kurban Bayramı’nda; sağlıklı beslenmenin temel prensiplerine, yiyecek seçimine, porsiyon kontrolüne ve besin gruplarının dengeli dağılması için alınması gereken önlemlerin herkes için geçerli olduğu unutulmayıp her zaman özen gösterilmelidir’’ diyor.

Fazla et tüketimine ek olarak ağır şerbetli tatlı tüketimi de mide-bağırsak rahatsızlığı sürecini hızlandıracağını söyleyen Aksoy, bu problemlerin yaşanmaması için şeker yerine kullanabileceğimiz ve işlem görmemiş saf halini koruyan ham balın çözüm olabileceğini belirtiyor.

 

Sosyal Medya'da Paylaşın