Başarılı şef Umut Reçber’den yeni kitap: Vegan Pişirici

Başarılı şef Umut Reçber’in yeni kitabı “Vegan Pişirici” son zamanların trend beslenme şekline ışık tutuyor.

 Kitapta yer alan birbirinden yaratıcı tarifler sağlıklı ve vegan beslenenlere kolaylık sağlarken Reçber, kendisi için ayrı bir öneme sahip olan iki tarifinden şöyle söz ediyor:

Tüm tariflerimi çok severek yazdım ve çok severek yapıyorum. Ama bir iki tarif benim için ayrı önemi var çünkü haftada en az 3 gün aktif spor yapıyorum ve sporculara özel beslenme programları hazırlıyorum. Kitap kapağımda da kullandığım ‘Yer Fıstığı Bar’ bu tarif hem şekersiz hem glütensiz hem de vegan beslenmeye uygun ve enerji vericidir. Bir diğer tarifim ise yemek olarak ‘Etsiz Adana Kebap’, bu tarif için birçok arkadaşıma kör tadım yaptırdım ve ciddi uğraşlar sonucunda bu tarifi elde ettim. Sonradan vegan beslenmeyi seçen arkadaşlarım için hasret kaldıkları lezzetlerin benzerlerini yapmaya çalıştım, umarım beğenirsiniz.”

İşte son zamanların trend beslenme şekline ışık tutan Umut Reçber’in yeni kitabı ve çalışmalarına dair röportajının tam metni:

  • Sektöre başlama noktanız ve size ilham veren yol hikayeniz nedir?

Kalabalığı, ailemi ve yemeği çok seven bir çocuk olarak babaannemin sofrasında inanılmaz lezzetlerle büyüdüm. 1921 de Sivas’ta doğan Sabire babaannem döneminin tanınan takdir edilen bir emektar olarak taze ot ve baharatlarla yetiştirdiği sebzelerle kendi yorumuyla yemeklerini yapan çok değerli bir Anadolu kadınıydı. Benim için Türk Mutfağının yaşayan kitabıydı. Çocukluk hayallerimi aşçı olan babam ve babaannemin mutfağında besledim ve büyüttüm. Çocukluktan hayaldi aslında aşçılık, benim babamda aşçı şefim siz daha iyi bilirsiniz eskiden aşçılara verilen değer şimdikinden çok farklıydı babam aşçı olmamı istemedi. İlk yıl Üniveristede anestezi okudum ve hayallerim için bıraktım. Afyon Kocatepe Üniversitesinde aşçılık eğitimi aldıktan sonra sektörde otel, restoran ve kurumsal şef olarak görev aldım. Birçok futbol kulübünde profesyonel sporcular için menüler hazırladım. Şuan aktif olarak Migros Market zincirinin Baş Şefliği görevini sürdürüyorum.

  • Umut Reçber e göre vegan beslenme nedir ve neden son zamanlarda bu kadar önemli hale geldi?

Bence insanoğlu zaman içinde hırpaladığı ve kısmen katlettiği doğanın değerini son zamanlarda daha iyi anladı ve veganlık uzun yıllardır var olmasına rağmen son zamanlarda daha popüler oldu. Bir çeşit empati şekli ve başka canlılara saygı ile başladığını düşünüyorum. Vegan mutfağının da çok zengin olabileceğini son derece pratik kolay tariflerin hazırlanacağını göstermek istedim. Aslında hayatımızda günlük tükettiğimiz yemeklerin bile vegan beslenmeye uygun olduğunu göstermek istedim.

  • Türk mutfağı sizce vegan beslenme şartlarına uygun mu?

Tüm ülke mutfaklarından farklı olarak Türk Mutfağında bazı gruplar vardır ki aslında Türklerin vegan beslenmeye ne kadar yatkın olduğunu anlatır. Bakliyatlarının kullanma sıklığı ve zeytinyağlı çeşitlerinin Ege mutfağının zenginliği hamur işlerinin çeşitliliği ile vegan beslenenler için büyük bir zenginlik kaynağıdır.

  • Sizce vegan beslenme alternatif bir beslenme şekli midir? Vegan olmayanlar da bu beslenme şeklini uygulayabilir mi?

Öncelikle kendimin vegan olmadığını belirtmek isterim fakat vegan beslenen çok arkadaşım ve tanıdığım var. Şeflerin beslenme şekillerine göre kitap yazmaları veya bilgilerini aktarması için o beslenme şeklini benimsemesi gerekmediğini düşünüyorum.

Sağlıklı kilo vermek isteyen, dönemsel vücudunu temizlemek isteyenler, formunu korumak isteyenler, kolestrol, tansiyon ve şekeri düşürmek, kalp damar sağlığını korumak isteyenler yaşam tarzında çok büyük değişiklikler yapmadan bu tarz beslenebilirler.

  • Kitabı yazarken keyif aldığınız en sevdiğiniz tatlı ve yemek nedir?

Tüm tariflerimi çok severek yazdım ve çok severek yapıyorum. Ama bir iki tarif benim için ayrı önemi var çünkü haftada en az 3 gün aktif spor yapıyorum ve sporculara özel beslenme programları hazırlıyorum. Kitap kapağımda da kullandığım

“Yer Fıstığı Bar” bu tarif hem şekersiz hem glütensiz hem de vegan beslenmeye uygun ve enerji vericidir.

Bir diğer tarifim yemek olarak ‘Etsiz Adana Kebap’ bu tarif için birçok arkadaşıma kör tadım yaptırdım ve ciddi uğraşlar sonucunda bu tarifi elde ettim. Sonradan vegan beslenmeyi seçen arkadaşlarım için hasret kaldıkları lezzetlerin benzerlerini yapmaya çalıştım, umarım beğenirsiniz.

  • Bu kitabın özel bir amacı olduğunu duyduk birde sizden dinlemek isteriz, bu kitabı özel kılan nedir?

Evet, bu kitapta bana destek olan tüm dostlarım bu sosyal sorumluk projesine dahil oldular onlara da buradan teşekkür etmek isterim.

İlk kitabım olması ve gelirlerinin ihtiyaç sahiplerine aktarılması bu kitabı özel kılan şey olduğunu düşünüyorum. Vegan olan olmayan beslenme tarzında değişiklikler yapmak isteyen herkesin bu kitabı alırken gelirleri ile yardım edileceğini paylaşmak isterim.

Sosyal Medya'da Paylaşın