Başarılı şef Murat Yıldız’dan California Cevizli lezzetler!

Besin değeri ve kalitesiyle yemeklerin ve tatlıların en vazgeçilmezlerinden olan California Cevizi, birçok farklı tarifle mutfakta pratiklik sağlıyor. Mövenpick Hotel Izmir Executive Chef Murat Yılmaz, California Cevizli Çıtır Ceviz Kaplamalı Kuzu Sırtı’nı sizler için hazırladı.

Çıtır California Ceviz Kaplamalı Kuzu Sırtı

Malzemeler

0,2 kg kuzu sırtı

0,05 kg yer elması

0,01 kg California Cevizi

0,02 lt krema

0,01 kg tereyağı

0,075 lt çiçek yağı

1 ad taze enginar baby

0,25 cl kırmızı şarap

0,05 kg demi glace sos

0,1 ad dereotu

0,003 kg tuz

0,002 kg karabiber

1 ad çanak enginar

0,01 kg pamko

0,005 kg taze kekik

0,005 kg sarımsak

Yapılışı:

Öncelikle etimizi taze kekik tuz ve karabiber ile marine ediyoruz. Ardından sitreç filme sarıp form almasını sağlıyoruz ve dolaba kaldırıyoruz.

Baby enginarı dış yapraklarından temizleyip çiçek yağında confi yöntemiyle pişiriyoruz.

Cevizlerimizi havanda dövüp pamko ve taze kekik ile bir çıtır harç yapıyoruz.

Yer elmasını soyup haşlıyoruz,diğer taraftanda püreyi lezzetlendirmek için krema ve tereyağını kaynatıyoruz,yer elmaları haşlandıktan sonra kreme ve tereyağı ile buluşturup iyice kıvamlı dokuda oluncaya kadar karıştırıyoruz ve tuz karabiber ile lezzetlendiriyotuz.

Enginar çanağını slayzer yardımı ile ince kesiyoruz,derotlerını ayıklıyoruz ve bu iki ürünü kurutmak üzere 60 derecelik fırına koyuyoruz ve dilediğimiz kuruluğa gelince frından alıyoruz dereotunu robot yardımıyla toz haline getiriyoruz.

Kırmızı şarabı bir tencereye koyup çektirmeye başlıyoruz ve daha sonra baz halinde olan demi glace sosumuzu ilave edip iyice çektirip tereyağı ile bağlayıp parlak bir sos elde ediyoruz.

Kuzu sırtını bir tavada tereyağı sarımsak ve taze baharatla banyo yaptırıp,izliyoruz.Daha sonra cevizli çıtır harcımız ile kuzu sırtını kaplıyoruz ve bir parça folyo yarımı ile sıkıca sarıp fırında pişirme işlemini final edip,tüm ürünlerimizi fotoğraftaki gibi tabağımıza koyuyoruz.

Sosyal Medya'da Paylaşın