Barry Callebaut Çikolata Trendlerine Işık Tutuyor

Dünyanın lider çikolata ve kakao ürünleri markası Barry Callebaut, çikolata trendlerine ışık tutuyor. Yediden yetmişe herkesin çok sevdiği ve gastronomide önemli bir yer tutan çikolata ile ilgili araştırmasını meraklılarına sunuyor.

Çikolata, dünyadaki en dinamik sektörlerden birisi olma özelliğini taşıyor. 2021’de Batı Avrupa’da perakendede 5000’den fazla yeniliğin piyasaya sürülmesi, tüketicilerin değişiklik ve farklılık görme ihtiyacını ortaya koyuyor. Barry Callebaut da 175 yılı aşkın deneyimiyle, çikolata ve şekerleme sektöründe faaliyet gösteren firmalara, yüksek kalitede çikolata ve kakao ürünleri sağlarken, sektör trendlerine göre inovasyon ve ürün geliştirerek sektöre yön vermeye ve müşterilerine en iyi şekilde destek olmaya devam ediyor.

Araştırmaya göre 2022 yılında öne çıkan trendler 4 ana başlık altında toplanıyor: Kutlamalar, Sağlıklı Yaşam, Farklı Deneyimler ve Geleneksel Lezzetler.

Araştırma çerçevesinde elde edilen bir diğer veri ise Avrupalı tüketicileri kapsıyor. Avrupalı tüketicilerin 8’de 1’i, çikolata yemenin onları mutlu ettiğini ve kutlamalarda çikolatalı pasta, tatlı veya çikolata tercih ettiklerini söylüyor. Ayrıca tüketicilerin yüzde 59’u birden fazla dokuya ve aromaya sahip çikolataların daha kaliteli olduğunu düşünüyor. Barry Callebaut, dekor markası Mona Lisa ile tüm klasik pasta, tatlı ve çikolataların ufak bir dokunuşla kutlamalara uygun hâle gelmesini sağlıyor. Yüksek kaliteli çikolatadan üretilen ve uygulamaya hazır olan bu dekor ürünleri bir yandan zamandan tasarruf etmeyi sağlarken bir yandan da eşsiz tasarımlar yaratmaya olanak sağlıyor.

Her ne kadar pandemi dönemi atlatılmış olsa da söz konusu süreçte iyiden iyiye yükselişe geçen sağlıklı beslenme trendi, tüketiciler üzerindeki etkilerini sürdürmeye devam ediyor. Sağlıklarına dikkat eden ve gün boyunca doğru enerji seviyesini korumaya istekli olan tüketiciler, hem daha sağlıklı hem daha lezzetli alternatifler arıyor. Dünyadaki tüketicilerin yüzde 41’i şeker alımını sınırlamaya çalışıyor. Avrupalı gençlerin yüzde 55’i haftada en az bir defa vegan veya süt içermeyen bir ürün tüketiyor. Barry Callebaut’un şekersiz Callebaut Malchoc çikolatası ve NXT vegan çikolatası, çeşitli beslenme türlerinin ihtiyaçlarına yanıt veriyor.

Yükselen bir diğer trend ise farklı deneyimler yaşama ihtiyacı. Gastronomi sektörü tüm dünyada dikkat çekici bir ivme ile büyümeye devam ederken tüketicilerin merakı da bununla birlikte tetikleniyor. Orijin lezzetler, sıfır atık menüler, organik yiyecekler gündeme geliyor. İklim değişikliğinin gün geçtikçe daha çok hissedildiği bu günlerde doğaya saygılı markalar ile ürünler tercih ediliyor. Tüketiciler, yedikleri gıdaların nereden geldiğini, nasıl üretildiğini ve ne kadar ayak izi olduğunu görebilmek istiyor. Dünyada üretilen tüm gıdaların yüzde 30’dan fazlası ya yapım aşamasında ya da sonrasında atık olarak kayboluyor. Tüketicilerin yüzde 60’ı, iklim değişikliğini azaltmak için çalışan şirketlerden ürün/hizmet satın alma olasılıklarının daha yüksek olduğunu ifade ediyor. Bu nedenle düşük karbon ayak izi olan ve sıfır atık bakış açısıyla üretilen gıdalara olan eğilim de gün geçtikçe artış gösteriyor.

Avrupalı tüketicilerin yüzde 66’sı, çikolataların nereden geldiği ve nasıl yapıldığı hakkında bir hikayeyle pazarlanması gerektiğini düşünüyor. Barry Callebaut, kakao meyvesinden çikolataya kadar tüm tedarik zinciri izlenebilir ürünleri, Cacao Barry WholeFruit, Caboose gibi sıfır atığa yakın çikolataları ve orijin lezzetleri ile bu trende liderlik ediyor. Ayrıca, arı-dostu fındık kullandığı ürünleri ve sadece çikolata değil tüm içeriği organik ürünleriyle sektörde sürdürülebilirlik açısından da öncü konumda yer alıyor. Cocoa Horizons sertifikalı kakao hammaddesi ile hem izlenebilir hem sürdürülebilir üretim yapan Barry Callebaut, bunun yanı sıra FairTrade, Rainforest Alliance ve UTZ gibi diğer global sivil toplum kuruluşlarıyla da birlikte çalışıyor ve müşterilerinin sürdürülebilirlik yolculuğunu destekliyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın