Avusturya’da restoranlar kapanmaya hazırlanıyor

Avusturya salı gününden geçerli olmak üzere ikinci bir karantina sürecine girecek. Gastronomi sektörü geçen yıl kasım ayında bildirilen gelirlerin yüzde 75’ini kendilerine ödemesini istiyor.

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, COVID-19’la mücadele kapsamında alınan yeni kararları açıklarken, Avusturya’da artan vaka sayılarının endişe verici olduğunu vurguladı. Kurz, salı gününden geçerli olmak üzere ikinci bir karantina sürecine girileceğini, bu ayın sonuna kadar alınan kararların uygulanacağını duyurdu. Kurz, virüsün toplantılar, aile buluşmaları gibi yakın çevreyle temaslar nedeniyle yayıldığını, bu çerçevede sosyal teması sınırlamak için belirli durumlar dışında saat 20:00’dan 06:00’ya kadar dışarı çıkma sınırlaması uygulanacağını belirtti.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, öncelikli amacın sağlık sistemini rahatlatmak ve “yoğun bakım kapasitesini zorlamamak” olduğunu vurgulayan Avusturya Başbakanı Kurz, “Hedefimiz aralık ayında yeniden kademeli olarak kamusal alandaki sınırlamaların kaldırılması olacak” dedi. Kurz, anaokulu ve ilkokullarda yüz yüze eğitimin süreceği belirtirken, lise ve üniversitelerde uzaktan eğitime geçileceğini söyledi.

Avusturya’da vaka sayıları haftalardır artıyor. Cumartesi günü itibarıyla yaklaşık dokuz milyon nüfuslu ülkede günlük 5 bin 349 vaka sayısına ulaşıldı. ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre, Avusturya’da pazar günü itibarıyla COVİD-19’a bağlı ölümlerin sayısı bin 109.

Restoranlar kapanıyor

Öte yandan ieconomy sitesinde yer alan bilgilere göre, Avusturyalı gastronomi kuruluşları, kilitlenme durumunda tazminat talep ediyor. Avusturya’daki gastronomi operatörleri, hükümeti, alan karantinasının getirilmesi durumunda geçen yıl Kasım ayında bildirilen gelirlerin yüzde 75’ini kendilerine ödemeye çağırdı.

Restoranlar ve diğer gastronomi kuruluşları, istemeseler de Kasım ayında dört haftalığına kapanmaya hazırlanıyor. Avusturya Ticaret Odası’nın gastronomi bölümünden sorumlu yönetim üyesi Mario Pulker, “Temelde kapatmak istemiyoruz, ancak kapanış daha gerçekçi görünüyor” dedi.

Sosyal Medya'da Paylaşın