Assan Foods Genel Müdürü Hakan Koçoğlu: “Üretimde hijyen ve gıda güvenliğine çok önem veriyoruz”

Kibar Holding tarafından 1998 yılında kurulan ve bugün Ketçap, mayonez ve sos kategorilerinde Türkiye’nin en büyük üreticisi olan Assan Foods, domates işlemede Türkiye’nin en büyük tesislerinden birine sahip. Alanında dünyanın en büyük 50 şirketi arasında yer alan Assan Foods’u Genel Müdürü Hakan Koçoğlu’ndan dinledik.

Assan Foods, Colorado, Kingtom, Oba markalarıyla ve private label alanında yurtiçi pazarda lider ve 4 kıtada 30’dan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Günde 4 bin 500 ton taze domates işleyip, 2,5 milyon adet ambalajlı ürün üretebildiklerini dile getiren Hakan Koçoğlu, “Yurtiçinde ve dışında müşterilerimize hem kendi markalarımız ve onların markası ile hem de ham madde olarak ürettiğimiz ürünlerle global pazarda rekabetçi konuma sahibiz” diyor.

“Sektörün önde gelen güvenlik ve kalite belgelerine sahibiz”

Hakan Koçoğlu, hijyen ve kalite standartlarını en yüksek düzeyde karşılayan üretimleriyle farklı lezzet ve tüketim alışkanlıklarına hitap ettiklerini vurguluyor. Sözlerini, “Türkiye’nin tarım ürünlerini katma değerli ürünlere dönüştürüyoruz. Fabrikalarımız Susurluk ve İzmir Serbest Bölge’de yer alıyor. Hijyen ve gıda güvenliği standartları, üretimde önem verdiğimiz unsurlar. Halal, TSE, BRC, BSCI ve IFS gibi sektörün önde gelen güvenlik ve kalite belgelerine sahibiz. Üretim ve ambalajlama kapalı sistem makinelerde el değmeden gerçekleştiriliyor. Tüm ambalajlarımız, dolum öncesinde filtrelenmiş steril havayla temizleniyor. Şirketimizin tüm birimlerinde çalışma disiplinimiz, gıda, iş ve çalışan güvenliği ve şirket stratejilerimize tam uyum üzerine kuruludur” diyerek sürdürüyor.

“Hijyenik üretilen ürünler önem kazandı”

Dijitalleşme, Assan Foods’un tüm süreçlerinde öncelik oluşturuyor. “Sıfır temas” prensibiyle gerçekleşen üretimi, sürekli en yeni teknolojilerle geliştirdiklerini vurgulayan Koçoğlu, “Pandemi döneminde teknolojik üretim ve hijyenik ürünler herkesin gözünde önem kazandı. Öte yandan, akıllı tarım projemiz ile Karacabey Ovası’ndaki tarlalara yerleştirilen meteoroloji istasyonları ve sensörler ile özel domates fidelerimizin gelişimini her an takip ederek önemli veriler topluyoruz” diyor.

“Farklı pazarlardan talep alıyoruz”

Alınan önlemler sayesinde krizin ihracata olumsuz etkisi olmadığını söyleyen Hakan Koçoğlu, “Daha önce vergi dezavantajı olan Avrupa’da, Belçika’ya kendi markamızla ihracata başladık. 514 milyar dolarlık büyüklüğe sahip dünya devi Walmart ile iş birliğimiz büyüyerek sürüyor. Raflarındaki toplam ürün sayımız, 3’ten 12’ye çıktı” ifadelerini kullanıyor.

“EDT ve HoReCa’ya yönelik ürünler geliştiriyoruz”

Assan Foods, Türkiye’de birçok restoran, fast food ve market zincirine, ketçap, mayonez ve sos üretiyor. Aynı zamanda global gıda şirketlerine ham madde olarak domates ve biber salçası tedarik ediyor.

Hakan Koçoğlu, “Yurtiçinde EDT pazarında Colorado, Kingtom ve Oba markalarımızla HoReCa şeflerinin ihtiyaçlarına yönelik ürünler geliştiriyoruz. Ambalaj çeşitliliğimiz mutfaklarda ve masa üstlerinde kullanım kolaylığı sağlıyor. Colorado’nun makarna sosları, Asya sosları, et sosları ve baz soslar, şeflerin yardımcısı. Kingtom markamız, domates ve biber salçası, rende, pizza sosu, tatlı ve acı ketçap ve mayonezden oluşuyor. Çiğ köfteciler de yoğunlukla Kingtom salça ve acı ketçabı kullanıyor” diyor.

“Ülkemizde ve dünya pazarlarında büyümeyi sürdürmeyi hedefliyoruz”

Türkiye’de ve dünyada lezzet ve yeme trendlerini çok yakından takip eden Assan Foods, rekabette ilk oluşturan, gıdada fonksiyonellik ve “clean label” trendlerini birleştiren Colorado Life+ ImmuMix serisiyle öne çıkıyor.

Assan Foods’un önem verdiği noktalardan biri de Ar-Ge. Tecrübeli ve eşsiz birikime sahip Ar-Ge ekibi, dünyada en çok satan soslar üzerinde çalışmalar yapıyor ve bu soslara Türk dokunuşları ekliyor.

Hakan Koçoğlu, “Uzak Doğu’daki müşterilerimize, wasabili mayonez üretiyoruz. ABD’de çok tüketilen barbekü sosunu, Türk damak tadına uygun hale getirdik ve en beğenilen ürünlerimizden oldu. Colorado markamızla her yıl 3 yeni sos hedefimiz var. Önümüzdeki dönemde ülkemizde ve dünya pazarlarında büyümeyi sürdürmeyi hedefliyoruz. Private label olarak var olduğumuz İspanya pazarına, Colorado markamızla girmeye hazırlanıyoruz.”

Sosyal Medya'da Paylaşın