Aşktan doğan Meksikalı: Ranchero

14 Şubat tarihi, tüm sevgililer için büyük bir anlam taşıyor ama aşktan doğan Ranchero, bu özel günü çok daha tutkulu kutluyor. Dilimizde “Meksika yerlisi” anlamına gelen ve Tanyeri Gonzalez ailesi tarafından işletilen Ranchero’nun kuruluş hikayesi 70’li yılların sonuna uzanıyor.

Zonguldaklı Rıza Tanyeri ile Meksikalı Patricia Gonzalez, dil eğitimi için geldikleri İngiltere’de ilk görüşte birbirlerine aşık olup Meksika’da evlenirler. Ardından Türkiye’ye dönüş yaparlar. Uzunca bir süre Zonguldak Kozlu’da yaşayan çift, üç çocuğuyla birlikte 1989 yılında İstanbul’a yerleşir. Ranchero’nun filizlenmesi de böyle başlar. Mutfak ve yemek konusuna özel bir ilgisi olan Rıza Tanyeri, evde yaptığı Meksika yemekleriyle eş, dost ve akrabalar arasında haklı bir üne kavuşan eşi Patricia Selma Gonzalez ile birlikte, Meksika’da restoran işleten aile dostlarının danışmanlığında Suadiye’de ilk restoranlarını açarlar. Böylece, Türk & Meksikalı çiftin tutkulu aşkından 2005 yılında Ranchero doğar.

Şehrin Meksikalısı Ranchero, sahip olduğu ambiyansı, orjinal yemekleri, bu lezzetlere eşlik eden muhteşem margaritaları ve egzotik kokteylleriyle, Okyanus ötesinin renkli kültürünü İstanbul’a taşıyor. Aralarında kendi adını taşıyan patentli sosunun da olduğu 40’dan fazla özel sosu bulunan mekan, temsil ettiği mutfağın vazgeçilmezi olan tortilla ekmeklerini ve nacho cipsleri Meksika’dan getirilen özel makinelerde günlük hazırlayıp, taze olarak servis ediyor.

Ailenin içmimar üyesi Nilüfer Tanyeri Gonzalez’in, Meksika’ya ait kültürel dokuları öne çıkararak tasarladığı Ranchero’nun, İstanbul’un her iki yakasında Suadiye, Watergarden Avm ve Nişantaşı Reasürans şubeleri ile Ankara Maidan’da bir şubesi bulunuyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın