Araştırmalara göre mutfak izolasyonu suistimale neden oluyor

Avrupa, Asya, Avustralya ve Kuzey Amerika’daki restoranlarda 47 şefle anket yapan Cardiff Üniversitesi’nin araştırmasına göre, mutfaklarda şeflerin fiziksel izolasyonu kötü davranışlara ve istismar kültürüne zemin hazırlıyor. Genellikle sıkışık ve penceresiz mutfaklarda, halkın gözetiminden uzakta, uzun saatler çalışmanın “kurallara uyulmadığı” duygusu yarattığını söyleyen akademisyenler, bu toksik ve modası geçmiş kültürün endüstrideki varlığına bir son verilmesi çağrısında bulunuyor.

Şiddet ve taciz edici davranışlar, gençleri konaklama endüstrisinden uzaklaştıran bir faktör olarak uzun süredir ile getiriliyor ve birçok önde gelen şef, sistemde değişiklik yapmanın zamanı geldiğine inanıyor. Araştırmanın yazarlarından biri olan Dr. Rebecca Scott, “İnsanlar televizyonda gördüklerinin abartılı olduğunu düşünüyorlar, ancak olanlar genellikle daha şiddetli ve bu genç, yetenekli insanların ruh sağlığı ve esenliği üzerinde büyük etkileri var” dedi.

Araştırma ayrıca, bazı şeflerin mutfak dışında tacize uğramayacağını ve buna müsamaha göstermeyeceklerini, ancak mutfak ortamında bunu “kabul edilebilir ve normal” bulduklarını ortaya koydu.

Sosyal Medya'da Paylaşın