Afşin’in ‘Koçovası sarımsağı’ coğrafi işaretle tescillendi

Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde yetiştirilen Koçovası sarımsağı, coğrafi işaret tescil belgesinin sahibi oldu. Koçovası sarımsağının ilçe için önemli bir değer olduğunu ve Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescil edildiğini ifade eden İlçe Tarım ve Orman Müdürü İlbey Demir, sarımsak ekim alanını genişletme çalışmaları yapacaklarını söyledi.

Tescillenen sarımsağın tadı, aroması, içerindeki vitamin ile diğerlerinden çok farklı olduğunu dile getiren Demir, “Almış aldığımız coğrafi işaretle dişlerinin büyüklüğü ve dayanıklılığıyla dikkati çeken sarımsağın pazar değeri daha da artacak. Allah nasip ederse üretim yapan çiftçilerimize ciddi manada katma değer kazandıracak. Kurum olarak her üründe olduğu gibi yaygınlaştırma çalışmalarını gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Koçovası Mahallesi Muhtarı Ali Kıraç ise hem hasat hem de tescil sevinci yaşadıklarını söyledi. Bölge halkının yüzde 90’ının en önemli gelir kaynağının sarımsak olduğunu ifade eden Kıraç, “Bu sarımsağı Türkiye ve dünyaya tanıtmamız gerekiyor. Mahallemizde üretilen sarımsağın coğrafi işaret tescil belgesi alması bunun ilk adımı oldu” dedi. Çiftçilerden Hüseyin Gökdoğan da sarımsak tüccarlarının ürünlerini almak için birbirleriyle yarıştıklarını dile getirdi.

Sosyal Medya'da Paylaşın