Adana ‘gastronomi şehri’ unvanını almak için hazırlıklara başladı!

Adana mutfağının UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil edilmesi için başvuru hazırlığı yapılıyor. Adana’ya UNESCO tarafından Gastronomi Şehri unvanının verilmesi için başlatılan çalışmalar kapsamında, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı 2021 Yılı Adana Gastronomi Şehri Başvurusu-Adaylık Komitesi Toplantısı gerçekleştirildi.

Sheraton Oteli’nde düzenlenen adaylık komitesi toplantısına Adana Valisi Süleyman Elban, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Adana milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, akademisyenler, meslek odası başkanları, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Kent dinamiklerinin yoğun katılım gösterdiği toplantının ilk bölümünde UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’nın kapsamı, içeriği ile adaylık ve dahil olma kriterleriyle ilgili bilgi verildi.

Vali Elban, şehirlerin mutfağıyla Yaratıcı Şehirler Ağı’na katılmasının bir prestij olduğunu belirtti. Her şehrin böyle bir prestijden yararlanmak isteyeceğini söyleyen Elban, şu sözleri söyledi: “Böyle bir ağın içinde olmanın her zaman büyük bir avantaj olacağını düşünüyoruz. Böyle bir ağa dahil olmak, böyle prestijli bir unvanla anılmanın Türkiye’de, en fazla da gastronomi alanında Adana’nın hakkı olduğunu düşünüyoruz. Herkesin bildiği, kabul ettiği bir konunun uluslararası düzeyde de belirlenmesini istiyoruz. Dolayısıyla işimiz çok da zor değil. Günlük yaşadığımız, bildiğimiz şeylerin bir disiplin, format içerisinde tüm dünya tarafından bilinmesini arzu ediyoruz.”

‘Gastronomi şehri’ unvanı

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar da Adana’nın gastronomisiyle öne çıkan şehirler arasında olduğunu vurgulayarak, “Şehrimiz, binlerce yıllık tarihsel deneyimden süzülerek gelen tarımsal üretim kabiliyeti, yeme içme alışkanlıkları, gastronomi bilgisi ve köklü mutfak kültürüyle öğreten, öğrenen ve insan yetiştiren bir ekosistemdir. Adana’nın tüm bu özellikleri UNESCO’dan gastronomi şehri unvanı almak üzere sunulacaktır. Bu unvan, Adana’nın gastronomi alanında ekosistem olma özelliğini geliştirecek ve güçlendirecektir” dedi.

Sosyal Medya'da Paylaşın