Adana Gastronomi Merkezi için imzalar atıldı!

Yüreğir Belediyesi’nin, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) tarafından yürütülen 2020 Yılı Turizmde Destinasyon Yönetimi Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında desteklenen Adana Gastronomi Merkezi, Yöresel Ürünler ve El Sanatları Merkezi Projesi, Vali Süleyman Elban başkanlığında gerçekleştirilen törenle imzalandı. Belediye Başkanı Mehmet Fatih Kocaispir, Yüreğir cazibe merkezi olacak dedi.

Vali Süleyman Elban ve Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir tarafından imzaları atılan proje kapsamında, Yüreğir Millet Bahçesi içerisinde Adananın gastronomik ürünlerinin hazırlanması, tanıtılması, yerli ve yabancı turistlere sunumunun yapılabileceği Adana Yöresel Ürünler ve Mutfak Sanatları Merkezi kurulacak.

Aynı yerde kadın kooperatiflerinin işletebileceği, Adananın yöresel ve el sanatları ürünlerinin sergi ve satışının yapılabileceği otantik taş kaplama sergi ve satış evleri de yapılacak.

DHA’da yer alan habere göre; proje ile Adana’nın mutfak kültürünün korunmasını, yiyeceklerin resmi bir kurum himayesinde proje ortakları desteğinde kayıt altına alınarak ileriki nesillere aslına uygun şekilde aktarılması, bu ürünlerin üretim, eğitim, sunum ve tanıtım faaliyetlerini gerçekleştirerek gastronomi turizmi kapsamında değerlendirilmesi hedefleniyor.

Adana’ya özgü yöresel gastronomik ve el sanatları ürünlerinin tanıtılmasını hedefleyen proje kapsamında, profesyonel mutfak kültürüyle tanıştırmak, bu alanda gerek duyacakları bilgi ve becerileri kendilerine kazandırmak için mutfak meraklılarına destek de sağlanacak.

Adana Yöresel Ürünler ve Mutfak Sanatları Merkezi Projesi ile Yüreğir’in yerli ve yabancı turistler için yeni bir cazibe merkezi olacağını ifade eden Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, “Adana turizmine katkı sağlayacak, kültürel ve yöresel birikimimizi yansıtacak olan bu projenin Yüreğirimiz ve Adanamız için hayırlı olmasını diliyorum. Yüreğir, cazibe merkezi olacak” dedi.

Yüreğir Belediyesinin proje ortakları ise Adana İl Ticaret Müdürlüğü, Adana İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Çukurova Üniversitesi, Adana Ticaret Odası, Adana Lokantacılar ve Kebapçılar Odası Başkanlığından oluşuyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın