21 Masa Kurucu Ortağı Atakan Özen: “RATIONAL mutfakta bir fırından daha fazlası oluyor”

21 Masa, Türk ve Anadolu mutfağını batı dokunuşlarıyla harmanlıyor ve konsept olarak bir a la carte restoran hizmeti sunuyor. Adı gibi sadece 21 masadan oluşan restoran, mevsiminde meyve ve sebzeleriyle sadece yerinde yetiştirilen en kaliteli ve doğal ürünler kullanarak menüsünü hassasiyetle hazırlıyor. Günün her saati misafirleriyle buluşan 21 Masa’yı Kurucu Ortağı Atakan Özen’den dinledik.

21 Masa zengin bir menüye sahip olmasının yanı sıra; kaliteli ürünler ve doğallığıyla her bir lezzete imzasını atıyor. Kahvaltısıyla da ön plana çıkan mekân, Türk kahvaltısının geleneklerine uyarak hazırlanan ürünlerinin yanı sıra; özel reçete ile hazırlanan sahanda yumurtaları ve RATIONAL fırınlarında pişirilen simidi, kol böreği, Bursa tahinli pidesi ve Bursa cevizli lokumu ile ön plana çıkıyor. Ana yemeklerde de ön plana çıkan lezzetlerinden söz eden Atakan Özen, “Ana yemek menümüzde ön plana çıkan bir diğer ürün grubumuz, kendi mesleğimle bağdaştırdığım ‘Mermerde Pişenler’ grubudur. Bilecik’te kendi mermer madenimizden çıkarttığımız mermeri işleyip tabak haline getirerek misafirlerimizin masalarında birinci kalitede seçilen ve işlenen etlerimizi pişiriyor ve servis ediyoruz” diyor.

“Menümüzün lezzeti ve sunumları ile fark yaratmaya çalışıyoruz”

Aslen maden mühendisi olan Özen aynı zamanda yaklaşık 35 ülkeye ihracat yapan Turgut Özen Mermer’in temsilcilerinden biri. Başarılı girişimcinin yeme içme sektöründeki hayalini de 21 Masa ve Tazoby21 restoranların kurucu ortaklığını üstlenerek gerçekleştiriyor. 21 Masa olarak her zaman mevsiminde ve yerinde yetişen ürünleri tercih ettiklerini belirten Atakan Özen, “Yetişen en kaliteli ürünlerle menümüzü hazırlıyoruz. Bu ürünleri ise alışılmışın dışında modern ve farklı sunumlar ile gerçekleştiriyoruz. Mekânımızın ambiyansı, menümüzün lezzeti ve sunumları ile fark yaratmaya çalışıyoruz” açıklamalarında bulunuyor.

“RATIONAL’e sahip olan bir işletme iş gücünü ve yükünü hafifletecektir”

“RATIONAL markasını bu işi layığıyla yapan herkesin tercih ettiğini ve aklının bir köşesinde bulundurduğunu biliyorum” diyen Özen, “Bizler de bu sektöre girdiğimizden beri gerek RATIONAL’i kullanan dostlarımız gerekse piyasadaki bilinirliğinden dolayı RATIONAL’e karşı hep bir bilgi sahibi olmuşuzdur. Zaman RATIONAL ile buluşmamızı istedi ve şimdi bu ayrıcalığı kendi mutfağımızda yaşıyoruz. Öyle ki RATIONAL mutfakta bir fırından daha fazlası oluyor. RATIONAL’e sahip olan bir işletme iş gücünü ve yükünü hafifleterek amacına hızlı ve yüksek başarı oranıyla ulaşabilen bir mutfak haline gelecektir” ifadelerini kullanıyor.

“RATIONAL, ürünleri sorunsuz ve yüksek kalitede pişirmemize yardımcı oluyor”

RATIONAL’in kendi içindeki kayıtlı programlarının yanı sıra manuel olarak da kullanılabilen ve ürün pişirme yöntemlerinde hata oranını sıfıra indiren bir firma olduğunu sözlerine ekleyen başarılı girişimci, “RATIONAL bizim ağırlıklı olarak kullandığımız bakery ürünlerinden kol böreği, Bursa tahinli pidesi, simit, cevizli Bursa lokumunun yanı sıra; burger ve sosisli ekmekleri ile eksi mayalı ekmeklerimizin hepsini sorunsuz ve yüksek kalitede pişirmemize yardımcı olmaktadır. Bunların yanı sıra buharda sebzesinden patates kızartmasına, çoklu et pişirmeden kokoreçe kadar 21 Masa menüsüne A’dan Z’ye hizmet veren üstün teknolojiye sahip bir fırındır” diyor.

“Türkiye’ye değer katacak bir fine dining restoran hayalim var”

Kendine hiçbir zaman büyük hedefler koymadığını belirten ve markalarının ulaşmasını istediği noktanın sürdürülebilir kalite standartlarında hizmet verebilen işletmeler olmasını istediğini sözlerine ekleyen Atakan Özen, “Konsantre olup çok çalıştıktan sonra zaten tüm kapıların teker teker açılacağını düşünüyorum. Projelere gelirsek 21 Masa gün boyu alkolsüz a la carte konseptiyle yoluna devam edecek. Tazo ise sokak lezzetleri konseptiyle şu an Bursa Podyumpark’ta hizmetine devam ediyor. Öncelikle Bursa olmak üzere Türkiye’ye değer katacak İtalyan İspanyol mimarisine sahip, yüksek tavanlı taş bir binada özel sunumları ve enfes lezzetleriyle hazırlanan bir menüye sahip yörenin şarap ve rakılarının da servis edileceği şık bir fine dining restoran hayata geçirmek istiyorum. Tabii bunun için önce beni etkileyecek ve hikayesi olan bir mekân bulmalıyım” ifadelerini kullanıyor.

“Bu süreçte kuşkusuz en büyük yarayı yeme-içme sektörü aldı”

Öncelikle tek temennisinin bir an önce koronavirüsün bitmesi ve eski sağlıklı günlere dönmek olduğunu belirten Atakan Özen sözlerini şöyle sonlandırıyor: “Bu süreçte kuşkusuz en büyük yarayı yeme-içme sektörü olarak yatırımcılar ve çalışanlar olarak bizler aldık. Yaklaşık 4 milyon çalışana sahip bu dev sektörde kapanması zor yaralar açıldı. Sektörümüzde ciroyu kâr sanan binlerce kurum şu an can çekişiyor. Umarım bu süreçten gerekli dersleri çıkarıp ülke gastronomisini dünyada en iyi noktalara çıkarabilecek seviyelere bir an önce gelebiliriz.”

Sosyal Medya'da Paylaşın