2021’in 5 yeni yemek kitabı

Yeni yılı karşılamaya hazırlandığımız bu günlerde, 2021 yılında okuyucularla buluşmuş 5 yeni yemek kitabını derledik.

Everyone’s Table / Gregory Gourdet ve JJ Goode

Portland, Ore’da Top Chef hayranlarının favorisi Gregory Gourdet, geçen kış Rose City’de yapım aşamasında olan ve kalıcı bir yeri olan pop-up bir yurt köyü olan odun ateşi Haiti restoranı Kann üzerinde çalışıyor. Ama aynı zamanda, geçmişte yemeklerine kattığı küresel lezzetlerden ve ayıldıktan sonra beslendiği yoğun gıdalardan yararlanan ve koştuğu mesafeyi artırmak için kullandığı bir yemek kitabıyla uğraşıyordu. Everyone’s Table’da lezzetten ödün vermeden sağlıklı yaşamı destekleyen tarifler geliştirdi.

Getaway – Renee Erickson ve Sara Dickerman

Seattle şefi ve restoran işletmecisi Renee Erickson’ın yeni yemek kitabında sizi dünyanın dört bir yanına götürmek istiyor. Çabalarını Whale Wins, The Walrus and the Carpenter ve Bateau gibi hit restoranlarına odaklamak yerine en sevdiği bölgelerden yemek tarifleri paylaşıyor. Elbette Seattle’dan tarifler öğreniyorsunuz, ama aynı zamanda Roma, Paris, Normandiya, Baja California ve Londra’daki mutfaklara da seyahat ediyorsunuz.

Take One Fish – Josh Niland

Josh Niland, Avustralya’nın Sidney kentindeki küçük, bağımsız restoranından dünyanın en saygın deniz ürünleri şeflerinden biri haline geldi. Balık kasaplığı ve aşçılığına yenilikçi yaklaşımını ödüllü ilk kitabı The Whole Fish Cookbook’ta anlattı. Şimdi ikinci sınıf çalışması Take One Fish ile geri döndü. Bu koleksiyonda, yaklaşık 15 farklı balık türüne dayalı 60 tarif sunuyor, bunları boyutlarına göre gruplandırıyor ve ton balığı bifteğine sığır eti gibi nasıl davranılacağı gibi ipuçlarını paylaşıyor.

Bavel – Ori Menashe & Genevieve Gergis ile Lesley Suter

Karı-koca ikilisi Ori Menashe ve Genevieve Gergis, üç yıl önce Los Angeles’taki hit restoranları Bestia’nın devamı niteliğindeki Bavel’i açtıklarında, ellerinde başka bir heyecan daha vardı. Menashe tüm kariyeri boyunca İtalyan yemeği pişirmiş olmasına rağmen, İsrail’de büyüyen gençliğinin lezzetlerinden yararlanmak istiyordu. O ve Gergis, bölgenin dört bir yanından kültürlerin yan yana yaşadığı mükemmel bir restoran yaratmak için bu deneyimi Orta Doğu’daki seyahatleriyle birleştirdi.

Black Food – Bryant Terry

Sebze Krallığı yemek kitabının yazarından James Beard Ödüllü Bryant Terry, dünyanın dört bir yanındaki şeflerin ve yemek dünyasının önde gelen isimlerinden hikayeler ve yemek tarifleri koleksiyonunun küratörlüğünü yapmak için geri döndü. Çeşitli kültürleri ve mutfakları tarihlendiren Afrika diasporası üzerine bir çalışma.

Sosyal Medya'da Paylaşın