1. Uluslararası Turizm Gastronomisi ve Ağırlama Zirvesi tamamlandı!

Bu yıl ilk kez “Ağırlamada Farklılaşma” temasıyla gerçekleşen 1. Uluslararası Turizm Gastronomisi ve Ağırlama Zirvesi FSUMMIT, sektörün öncülerini bir araya getirdi. Yüzlerce konuşmacının demeçleriyle zenginleşen organizasyon büyük ses getirdi.

23-24 Haziran tarihlerinde Antalya’da gerçekleşen 1. Uluslararası Turizm Gastronomisi ve Ağırlama Zirvesi FSUMMIT, sektörün nabzını tuttu. Türkiye’de gastronominin geleceği, mevcut sorunlar ve yeni stratejilere odaklanan zirvenin ilk gününde; Antalya Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, Antalya Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Gürbüz, Antalya Vali Yardımcısı Nurettin Ateş ve Sözen Yayıncılık ve Organizasyon Genel Müdürü Gökmen Sözen açılış konuşmalarını yaptılar.

Sivil toplum kuruluşlarının turizm ve gastronomi politikalarından işletmelerin yeni pazarlama stratejilerine, ürün ve tedarik standartlarından dijitalleşmeye kadar pek çok konunun masaya yatırıldığı panele ilgi büyüktü. Vedat Başaran, Gonca Karakaş, Önder Özcan, Arda Sayıner, Müge Akgün, Ebru Erke, Defne Tüysüzoğlu, Osman Ayık ve Murat Bozok gibi önemli isimlerin moderatörlüğünde gerçekleşen paneller, Türkiye’de gastronomi turizminin gelişiminde atılacak yeni adımların belirlenmesine katkı sağladı. Türkiye’nin en önemli otellerinin ve işletmelerinin yöneticileri ve şefleri, sektörün dinamizmine dair detayları, tecrübelerini ve gelecek planlarını dinleyicilerle paylaştı.

Zirvenin ikinci gününde de gastronomi meraklıları bir araya geldi. Orkun Bulut, Oğul Türkkan, Levon Bağış, Yelda İpekli, Gila Benmayor, Şirin Sever, Tolga Atalay, Soydan Cengiz, Tangör Tan, Aylin Öney Tan, Cihan Çetinkaya, Sermet Severöz ve Veli Bayraktar’ın moderatörlüğünde devam eden panellerde son dönemde tüm dünyanın ve ülkemizin gündeminde olan sürdürülebilirlik konusu ve sıfır atık projeleri tartışıldı. ‘Gastronomide yerelleşme’ teması ise, en çok üzerinde durulan konulardan biri oldu. Yerel tarım ürünlerimizden buğdayın %75’inin ithal edildiğine değinen Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Mutfaklar Koordinatörü Doğa Çitçi, iklim değişikliğinin ve pandemi sürecinin sürdürülebilirlik planlamalarını etkilediğini ifade etti. Coğrafi işaretli ürünlerin yanı sıra Türkiye’nin en büyük markalarının başarı hikayeleri de zirvenin öne çıkan başlıkları arasındaydı.

Türkiye’de gastronomi turizmi ve ağırlama sektörünü şekillendiren bir misyon üstlenmeyi hedefleyen FSUMMIT, Şubat 2022’de bir kez daha Antalya’da sektörün liderlerini bir araya getirecek.

Sosyal Medya'da Paylaşın